top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞenol ÇETİN

Kısa Çalışma Ödeneği İmkanı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Coronaviris (Covit-19) salgını çalışma hayatını da etkilemiş durumda. Bu durum, bazı sektör ve işletmeler için kısa çalışma ödeneği için aranan şartları kapsamaktadır. TÜRMOB tarafından 16.03.2020 tarih ve 71-1 Sayılı Mevzuat Sirklerinde ve İşkur'un İnternet sitesinde kısa çalışma ödeneği hakkında bilgiler yer almaktadır.

Söz konusu sirküler ve Web sitesinde yer alan bilgilere göre işsizlik sigortası almaya hak kazanan çalışanlara 3 aya kadar ücretsiz izin verilmesi durumunda kısa çalışma ödeneği İşkur tarafından ödenecek. 3 aylık süre Cumhurbaşkanınca 6 aya kadar çıkartılabilir.


Kısa çalışma ödeneği için işverenlerin, İşkur'un Web sitesinde yer alan kısa çalışma talep formu ve kısa çalışma ödeneği yatırılacak işçilerin listesini kuruma vermeleri gerekmektedir. Form ekindeki işçi bildiriminde değişiklik yapılması yeni bir başvuru anlamına geldiğinden, başvuruda iyi bir planlama ve ücretsiz izine veya 30 günden az çalıştırılacak işçi sayısını iyi tespit etmeleri gerekiyor. Evden çalışma ücretsiz izin anlamına gelmez.


İşverenin başvurusu üzerine iş müfettişleri tarafından iş yerinde yapılan incelemeler sonunda talep reddedilebilir veya onaylanır. Talebin onaylanması durumunda eksik çalışmaya ilişkin ücret İşkur tarafından kısa çalışma ödeneği olarak çalışan adına PTT Bank aracılığıyla ödenmektedir. Ay içinde eksik çalışılan günler için eksik gün gerekçesi "18-Kısa Çalışma Ödeneği" olarak bildirilmeli.


Kısa çalışma ödeneği çalışanın son 12 aylık çalışmaları sonucu oluşan ortalama brüt ücretinin %60 olarak hesaplanıyor. Hesaplanan tutardan damga vergisi düşüldükten sonra kalan tutar çalışanın hesabına yatırılıyor. Kısa çalışma ödeneği aylık asgari ücreti brüt tutarının %150'sini aşamaz.

22 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page