top of page
 • Fatih Tanyeri SMMM

Çalışan Annelere Aylık 320 € Mali Destek Verilecek


Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan projeye; Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul ve Ankara’da ikamet eden anneler başvurabilecek.

Hangi Anneler Başvuruda Bulunabilecek?

 1. Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak

 2. T.C. vatandaşı olmak

 3. Bir işverenin yanında işçi statüsünde (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)

 4. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır.)

 5. Analık izin süresini geçirmiş olmak (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)

 6. Başvuru tarihi itibariyle son bir yıldaki ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamak (2016 için 3.294,00 TL)

 7. Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak (Bebeğin anneannesi veya babaannesi veya bebeğin erişkin kardeşi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir.)

 8. Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak

 9. En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

Çocuk Bakıcısının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

 1. T.C. vatandaşı ve kadın olmak

 2. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.)

 3. Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)

 4. Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak

 5. En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak

Projeden faydalanabilmek için öncelikle www.sgk.gov.tr adresinden yada www.evdecocukbakimi.net üzerinden “Ön kayıt” yaptırılması gerekmektedir.

Sigortalı anne yukarıdaki başlıca şartları taşıyor ise detaylar için aşağıdaki linkte bulunan kılavuzu inceleyiniz.


42 görüntüleme0 yorum
bottom of page